Kościoły

Zabytkowe kościoły w Darłowie

W Darłowie, do czasów dzisiejszych, zachowały się trzy kościoły pochodzące ze średniowiecza: Kościół św. Jerzego, Kościół Mariacki i Kościół św. Gertrudy.

  • Kościół Św. Jerzego jest nietypowym kościołem, albowiem już podczas jego budowy zdecydowano aby postawić go poza murami miejskimi. Powodem tego była dodatkowa funkcja jaką pełnił ten kościół - był on również szpitalem. A właściwie, w obrębie kościoła, były dwa szpitale: szpital św. Jurgena - dla trędowatych i Ducha Świętego.
  • Kościół Mariacki czyli Kościół p.w. NMP został wzniesiony w 1321 roku. Niestety nie miał ten kościół szczęścia do pożarów - płonął aż czterokrotnie, przy czym najtragiczniejszy był pożar w 1676 roku kiedy spłonęło całe wnętrze świątyni i wieża. Obecnie znajdują się w nim sarkofagi władców, między innymi króla Danii, Norwegii i Szwecji Eryka I.
  • Kościół św. Gertrudy to jedyna tego typu budowla w Polsce – reprezentuje styl skandynawskiego gotyku. Wybudowany został na planie sześciokątu, z zewnętrznym dwunastokątnym obejściem. Całość przykryta jest dwunastospadowym namiotowym dachem pokrytym gontem. Na środku dachu znajduje się sześcioboczna wieżyczka zwieńczona wysokim, ostrosłupowym hełmem z kulą krzyżem i kogutem. We wnętrzu gwieździste sklepienie kościoła ozdabiają freski św. Gertrudy będącej patronką żeglarzy oraz godła cechu szewców i piwowarów. Okna tego nietypowego kościoła wzorowane są na ówczesnych bulajach statków.

Ostatnia aktualizacja - wrzesień 2018 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.darlowo.com.pl nie odpowiada.

Inne Atrakcje Turystyczne

Zobacz najlepsze atrakcje turystyczne Karpacz i okolice

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00